Nauczycielka plastyki, etyki i zajęć artystycznych w szkole podstawowej i liceum. Trafiła do naszej Kliniki po nagłym zatrzymaniu krążenia w przebiegu zawału serca. Była w stanie ciężkim, bez zdolności komunikowania się ze światem zewnętrznym.
Poddaliśmy ją złożonej neurorehabilitacji, terapii neurologopedycznej i psychologicznej. Jej stan poprawiał się bardzo powoli, aż w końcu w foniatrycznym badaniu fiberoskopowym stwierdziliśmy powrót zdolności połykania. Dzięki współpracy z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim mogliśmy bezpiecznie odłączyć ją od żywienia dojelitowego przez tzw. PEG, usunąć tracheostomię i pozwolić jej na swobodne oddychanie przez usta. Dalsze intensywne ćwiczenia prowadzone przez zespół Kliniki wspólnie z mężem pacjentki, przywróciły zdolność komunikowania się utrudnionego z powodu uszkodzenia mózgu. Renata praktycznie nie widzi, dlatego sprawdziliśmy również funkcjonowanie jej całej drogi wzrokowej od oczu do kory mózgowej. Badania wykazały, że wszystkie jej elementy są zachowane. Brak zdolności widzenia jest związany z przetrwałym uszkodzeniem części mózgu odpowiedzialnej za postrzeganie tego, co widzą oczy. Wierzymy, że jest szansa na poprawę tego stanu.
Przed chorobą nasza pacjentka lubiła podróże, malowała obrazy i namiętnie czytała książki, często 2-3 równolegle. Jest wesoła i towarzyska, ma wiele planów na przyszłość. Życzymy, by je zrealizowała.
Renata opuściła Klinikę Budzik dla Dorosłych 19 kwietnia 2024 roku.
Jak można pomóc Renacie: Renata Kordyś – zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl