Historia powstania
Klinika Budzik dla Dorosłych
Uroczyste, trójstronne podpisanie listu intencyjnego między Samorządem Mazowsza, Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim oraz Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?” w sprawie utworzenia Kliniki Budzik dla Dorosłych w Warszawie odbyło się 18 września 2018 roku.
Budowa Kliniki rozpoczęła się oficjalnie 26 listopada 2019 roku.
Symboliczne wbicie łopaty było efektem wieloletnich, ogromnych starań i wysiłków Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”, by tak wyjątkowa placówka powstała w Polsce nie tylko dla dzieci, ale również dla osób pełnoletnich.
Nasza Klinika jest kolejnym przedsięwzięciem Fundacji. W 2013 roku uruchomiła ona Klinikę Budzik dla Dzieci, która działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jest to pierwszy w naszym kraju modelowy ośrodek rehabilitacji dla dzieci w śpiączce. To on był wzorcem dla placówki, w której obecnie leczymy pacjentów w śpiączce powyżej 18. roku życia.
Klinikę Budzik dla Dorosłych otworzyliśmy 27 lutego 2023 roku. Znajduje się ona w nowo wybudowanym, trzypiętrowym budynku o powierzchni 3 800 mkw. Posiada miejsca dla dwudziestu pełnoletnich pacjentów.
– Nie było takich struktur w Polsce, trzeba było je stworzyć. Dzisiaj już są, są w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy są z nami bez względu na to, czy świeci słońce, czy jest burza z piorunami, tym wszystkim, którzy byli z nami przez te 20 lat – powiedziała Ewa Błaszczyk podczas uroczystego otwarcia Kliniki Budzik dla Dorosłych w Warszawie.
Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”
Fundacja, której inicjatorką i prezeską jest Ewa Błaszczyk, od ponad 20 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce i ich rodzin. To dzięki staraniom Fundacji i przy jej współpracy Ministerstwo Zdrowia opracowało program leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, a następnie wdrożyło go do systemu publicznej opieki zdrowotnej. Fundacja utworzyła pionierską w skali kraju Klinikę Budzik dla Dzieci, w której do tej pory wybudzono ponad 100 młodych pacjentów.
Fundacja działa szeroko, walcząc o dostęp pacjentów do leczenia. To również dzięki jej staraniom Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program leczenia dorosłych w śpiączce. W następstwie tych działań w 2017 roku utworzono pierwszy oddział „wybudzeniowy” dla dorosłych, który nadal działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olszynie.
Oprócz tego, w ciągu ponad dwóch dekad swojej działalności Fundacja „Akogo?” przeprowadziła szereg kampanii edukujących Polaków na temat problemów osób w śpiączce.
Główną inspiracją do powstania i wieloletnich działań Fundacji „Akogo?” były osobiste przeżycia Ewy Błaszczyk. W maju 2000 roku jej córka Ola, mając wówczas 6 lat, zakrztusiła się tabletką. Ten wypadek spowodował u dziewczynki obrzęk mózgu, a w konsekwencji śpiączkę, w której Ola pozostaje do dziś.
Chcesz poznać działania Fundacji „Akogo?” Więcej informacji znajdziesz na www.akogo.pl.
Jakie wyposażenie posiadamy w Klinice?
Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce: